Covid příznaky: Kdy už konečně zavolat doktorovi?
Horečka
Horečka je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění covid-19. Objevuje se u značné části nakažených a může být prvním signálem, že se s vaším tělem něco děje. Horečka sama o sobě neznamená automaticky covid-19, ale v kombinaci s dalšími příznaky, jako je kašel, ztráta chuti a čichu, bolest hlavy nebo únava, je na místě zvážit možnost nákazy a provést test. Zvýšená teplota je přirozenou obrannou reakcí organismu na infekci. Tělo se tak snaží bojovat s virem a zamezit jeho dalšímu šíření. Pokud horečka přesáhne 38 stupňů Celsia, je vhodné sáhnout po lécích na snížení teploty, jako je například paracetamol nebo ibuprofen. Důležité je dodržovat pitný režim a dopřát si dostatek odpočinku. V případě, že horečka trvá déle než 3 dny, nebo se objeví další závažné příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, zmatenost nebo vyrážka, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.
Kašel
Kašel patří mezi časté příznaky onemocnění covid-19. Může se objevit s mírným průběhem, ale i u těžších případů. Suchý, dráždivý kašel je typický pro počáteční fázi onemocnění. S postupem času se kašel může změnit na vlhký, produktivní kašel, doprovázený vykašláváním hlenu. Délka a intenzita kašle se u jednotlivých pacientů liší. Pokud kašel přetrvává déle než dva týdny, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Únava
Únava je jedním z nejčastějších a zároveň nejvíce frustrujících příznaků onemocnění covid-19. Může se projevovat jako mírná únava, ale i jako extrémní vyčerpání, které znemožňuje běžné denní aktivity. Tato únava se může objevit náhle a přetrvávat i několik týdnů nebo měsíců po odeznění ostatních příznaků, což je typické pro tzv. long covid. Příčiny únavy po prodělaném covidu nejsou zcela objasněny, ale pravděpodobně souvisí s komplexní reakcí imunitního systému na infekci a s poškozením plic a dalších orgánů. Důležité je dopřát si dostatek odpočinku, vyhýbat se nadměrné zátěži a zdravě se stravovat. Pokud únava přetrvává nebo se zhoršuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.
Příznaky covidu jsou zákeřné v tom, že se často podobají běžnému nachlazení. Může se jednat o kašel, rýmu, bolest v krku, ale i ztrátu chuti a čichu.
Anežka Nováková
Ztráta chuti a čichu
Ztráta čichu a chuti patří mezi časté příznaky onemocnění covid-19. U některých pacientů se jedná o jediný příznak infekce. Ztráta čichu, odborně nazývaná anosmie, se u covidu-19 obvykle objevuje náhle a může být velmi výrazná. Pacienti popisují, že necítí ani silné pachy jako je káva, česnek nebo parfémy. Ztráta chuti, odborně ageuzie, je méně častá než ztráta čichu, ale i tak postihuje nemalou část nemocných. Dobrou zprávou je, že ztráta čichu a chuti u covidu-19 je ve většině případů dočasná. U většiny pacientů se čich a chuť vrátí do normálu během několika týdnů. U některých pacientů však může ztráta čichu a chuti přetrvávat i několik měsíců. Vzácně může být ztráta čichu a chuti trvalá. Pokud se u vás objeví ztráta čichu nebo chuti, je důležité kontaktovat svého lékaře.
Bolest svalů a kloubů
Bolest svalů a kloubů patří mezi časté příznaky onemocnění covid-19. Tyto obtíže mohou být velmi nepříjemné a ztěžovat běžné denní aktivity. Bolest svalů, odborně myalgie, se může projevovat jako tupá bolest, ale i jako ostrá či bodavá bolest. Někdy může být bolest svalů doprovázena i svalovou slabostí. Bolest kloubů, odborně artralgie, se projevuje podobně jako bolest svalů. Může postihovat různé klouby v těle. Příčinou bolesti svalů a kloubů u covid-19 je zánětlivá reakce organismu na virovou infekci. Intenzita a délka trvání těchto obtíží se liší u jednotlivých pacientů. U některých lidí odezní bolest svalů a kloubů během několika dní, u jiných přetrvávají týdny i měsíce.
Bolest hlavy
Bolest hlavy patří mezi časté příznaky onemocnění covid-19. Může se projevovat různě, od mírné až po silnou intenzitu. Někdy se bolest hlavy objevuje jako jediný příznak, jindy doprovází další symptomy, jako je horečka, kašel nebo ztráta čichu a chuti. Bolest hlavy u covidu-19 bývá popisována jako tupá, tlaková bolest, která postihuje spíše celou hlavu než jen jednu její část. Často se zhoršuje při pohybu, kašli nebo kýchání. Délka trvání bolesti hlavy se u jednotlivých pacientů liší, u některých odezní během pár dní, u jiných přetrvává i několik týdnů. Pokud vás trápí silná nebo přetrvávající bolest hlavy, je vhodné kontaktovat lékaře. Ten zhodnotí váš zdravotní stav a doporučí vhodnou léčbu.
Bolest v krku
Bolest v krku je jedním z běžných příznaků onemocnění covid-19, které je způsobeno virem SARS-CoV-2. Bolest v krku se u covidu-19 obvykle objevuje na začátku onemocnění, spolu s dalšími příznaky, jako je rýma, kašel a horečka. Někdy se může bolest v krku objevit i bez dalších příznaků. Intenzita bolesti v krku se u covidu-19 může lišit od mírné až po silnou. U některých lidí může být bolest v krku natolik silná, že ztěžuje polykání. Pokud máte bolest v krku, která je silná, přetrvává déle než několik dní nebo se zhoršuje, je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Průjem
Průjem se může objevit jako jeden z příznaků onemocnění covid-19, i když není tak častý jako horečka, kašel nebo ztráta chuti a čichu. Studie ukázaly, že průjem se vyskytuje přibližně u 10-15 % pacientů s covidem-19. U některých pacientů se průjem může objevit jako první příznak onemocnění, a to i několik dní předtím, než se objeví další příznaky. Je důležité si uvědomit, že průjem může být způsoben i řadou dalších faktorů, jako je otrava jídlem nebo stres, a proto není sám o sobě spolehlivým indikátorem covidu-19. Pokud máte průjem a obáváte se, že byste mohli mít covid-19, je důležité kontaktovat svého lékaře a nechat se otestovat.
Zánět spojivek
Ačkoliv je COVID-19 primárně respirační onemocnění, výzkumy ukazují, že se může projevovat i očními příznaky, jako je zánět spojivek. Zánět spojivek, v medicíně známý jako konjunktivitida, se projevuje zarudnutím, otokem a svěděním očí. Může být doprovázen slzením, pálením nebo pocitem cizího tělesa v oku. U pacientů s COVID-19 byl zánět spojivek pozorován spíše jako vzácný příznak, a to obvykle v počáteční fázi onemocnění. Přítomnost zánětu spojivek sama o sobě neznamená diagnózu COVID-19. Pokud se u vás objeví zánět spojivek spolu s dalšími příznaky COVID-19, jako je horečka, kašel nebo ztráta chuti a čichu, je důležité kontaktovat vašeho lékaře. Je důležité si uvědomit, že zánět spojivek může mít i jiné příčiny, jako jsou alergie, bakterie nebo viry.
Kožní vyrážka
Kožní vyrážka se může objevit jako jeden z mnoha příznaků onemocnění covid-19. Není to sice tak častý příznak jako horečka, kašel nebo ztráta chuti a čichu, ale i tak se s ním setkáváme u nezanedbatelného počtu pacientů. Tyto vyrážky se mohou projevovat v mnoha podobách – od skvrnitých makul, přes pupínky až po drobné puchýřky. Mohou se objevit kdekoli na těle, a to jak u lehkého, tak i u těžkého průběhu onemocnění. Důležité je si uvědomit, že kožní vyrážka sama o sobě nemusí nutně znamenat onemocnění covid-19. Může se jednat o projev mnoha dalších onemocnění, proto je vždy nutné konzultovat příznaky s lékařem. Ten na základě dalších symptomů a vyšetření určí diagnózu a doporučí vhodnou léčbu. Pamatujte, že včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro zvládnutí onemocnění covid-19 a zmírnění jeho průběhu.
Potíže s dýcháním
Dušnost, neboli potíže s dýcháním, patří mezi závažnější příznaky onemocnění covid-19. Projevuje se nepříjemným pocitem nedostatku vzduchu, a to i v klidu. Dýchání může být zrychlené, povrchní, někdy doprovázené pískáním na hrudi. Pokud se u vás objeví dušnost, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Dušnost totiž může signalizovat zápal plic, který vyžaduje specializovanou léčbu. Zbytečně neotálejte a kontaktujte svého lékaře, případně volejte linku 155. Včasná lékařská péče může výrazně ovlivnit průběh onemocnění.
Bolest na hrudi
Bolest na hrudi může být děsivým příznakem, a to zejména v souvislosti s onemocněním COVID-19. Je důležité si uvědomit, že bolest na hrudi může mít mnoho příčin, a ne vždy musí znamenat vážný zdravotní problém. Nicméně pokud se u vás objeví bolest na hrudi, je vždy důležité vyhledat lékařskou pomoc, aby se vyloučily závažné příčiny.
Příznak | COVID-19 | Chřipka |
---|---|---|
Horečka | Častá (až 80%) | Velmi častá (až 90%) |
Kašel | Suchý, dráždivý (až 60%) | Produktivní, s hlenem (častější) |
Ztráta čichu a chuti | Častá (až 40%) | Vzácné |
Bolest hlavy | Častá | Častá |
Únava | Častá (až 70%) | Častá |
V souvislosti s COVID-19 se bolest na hrudi může objevit jako jeden z příznaků. Může se jednat o tupou bolest, tlak na hrudi nebo ostrou bodavou bolest. Bolest může být konstantní nebo přicházet a odcházet. Důležité je rozlišit, zda se jedná o bolest spojenou se srdcem, plícemi nebo svaly. Pokud je bolest na hrudi doprovázena dalšími závažnými příznaky, jako jsou potíže s dýcháním, zmodrání rtů nebo nevolnost, je nutné okamžitě volat záchrannou službu.
Je důležité si uvědomit, že ne každý, kdo má COVID-19, bude mít bolest na hrudi. Stejně tak ne každá bolest na hrudi znamená, že máte COVID-19. Pokud máte obavy o své zdraví, je vždy nejlepší poradit se s lékařem.
Ztráta řeči
Ačkoliv se ztráta chuti a čichu stala téměř synonymem pro covid-19, existují i další neurologické projevy, které by neměly být ignorovány. Jedním z nich je i ztráta řeči, odborně nazývaná afázie. U některých pacientů s těžkým průběhem covidu-19 může dojít k zánětu mozku, tvorbě krevních sraženin nebo nedostatku kyslíku, což může vést k poškození oblastí mozku zodpovědných za řeč. Příznaky afázie se liší v závislosti na postižené oblasti mozku a mohou zahrnovat potíže s hledáním slov, porozuměním řeči, čtením nebo psaním. Pokud se u vás nebo vašich blízkých objeví náhlá ztráta řeči, ať už v souvislosti s covidem-19 nebo bez něj, je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Včasná diagnostika a léčba jsou zásadní pro minimalizaci dlouhodobých následků.
Závažné příznaky
Pokud se u vás během onemocnění covid-19 objeví některý z následujících příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc:
Potíže s dýcháním nebo dušnost.
Stálá bolest nebo tlak na hrudi.
Zmatenost.
Neschopnost probudit se nebo zůstat vzhůru.
Namodralé rty nebo obličej.
Starší dospělí a osoby s určitými chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, plicní choroby, cukrovka nebo obezita, mohou být vystaveni vyššímu riziku rozvoje závažných komplikací v důsledku covid-19. Je důležité sledovat svůj zdravotní stav a v případě jakýchkoli obav se obrátit na svého lékaře.
Zhoršující se příznaky
V některých případech se mohou příznaky onemocnění COVID-19 zhoršit. Mezi varovné signály, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc, patří: zvýšená dušnost nebo potíže s dýcháním, přetrvávající bolest nebo tlak na hrudi, zmatenost, modré rty nebo obličej. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Je důležité si uvědomit, že i když se u většiny lidí s onemocněním COVID-19 rozvinou mírné příznaky, u některých se mohou objevit závažné komplikace. Proto je nezbytné sledovat svůj zdravotní stav a v případě zhoršení příznaků okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Publikováno: 10. 01. 2025
Kategorie: zdraví